Lhasa apso je psí plemeno, které doslova klame svou velikostí. Jeho vznik je datován přibližně do roku 2 000 před naším letopočtem a za oblast původu je pokládán Tibet. Lhasa apso zde žili v chrámech společně s mnichy a kromě toho, že byli považováni za posvátná zvířata také chránili kláštery. Vzhledem k dlouhotrvajícímu vývoji a k surové krajině, která psy od počátku obklopovala, se z Lhasa apso stalo plemeno známé svou houževnatostí a vytrvalostí.
Obecná charakteristika
Lhasa apso patří k menším psím plemenům. Pro představu, v kohoutku dosahuje výšky 25 centimetrů, dospělý jedinec pak váží 4-7 kilogramů. S jeho rozměry výrazně kontrastuje vzhled, Lhasa apso působí důstojně, což v kombinaci s velikostí může vypadat lehce komicky. Většinou se dožívá 12-14 let. Ačkoliv se jedná o menší plemeno, z hlediska charakteru může směle konkurovat větším psům. Je totiž stejně temperamentní, tvrdohlavý i aktivní, a navíc je pokládán za skvělého hlídače. Nedoufejte ale v to, že bude hlídat venku. Na první pohled má sice hustou srst, ale ta je bez podsady, tudíž je vhodný pouze do bytu. Bez problému zvládá delší procházky, cestování a další přepravu a nestresuje ho ani změna prostředí.
Povaha plemena Lhasa Apso
Jedná se o veselé plemeno se sklony k nezávislosti, což mnohdy činí problémy při výcviku. Pro úspěšnou výchovu je tedy nutné dát najevo, kdo je doma pán. Jinak jsou Lhasa apso milující psi, kteří touží po pozornosti a náklonnosti svého majitele. Pokud ale mají pocit, že na oplátku dostávají málo, dovedou žárlit. K dětem bývají trpěliví, ovšem věnuje-li se jim příliš pozornosti, mohou žárlit i na ně.
Nemoci
Vzhledem k tomu, že je Lhasa apso náchylné k různým infekcím, doporučují se pravidelné kontroly očí a uší. U štěňat se pak majitelé často setkávají s nadměrným slzením, které bývá způsobeno rostoucí srstí dráždící sliznici. Nejedná se o důvod k panice, nicméně je důležité nic nezanedbat a pravidelně navštěvovat veterináře. Lhasa apso bývají také náchylní na onemocnění ledvin.
Neměli bychom zapomínat ani na kvalitní stravu. Štěňata tohoto plemene rostou rychleji než velcí a střední psi a osmiměsíční štěně tak často vypadá jako dospělý pes. Je tedy důležité, aby strava měla správnou skladbu a nestala se tak příčinou dalších zdravotních komplikací.
Druhy a rozlišení
Roku 1929 byly údajně zaznamenány dva druhy tohoto plemene, které se ale nakonec spojily v jeden. Přesto bývá Lhasa apso často zaměňován za tibetského teriéra. Jedná se však pouze o příbuzná plemena, která se od sebe výrazně liší výškou.