Kamenné koberce se v dnešní době těší čím dál větší oblibě. Jako podlahovou krytinu je pokládáme všude tam, kde chceme zaujmout něčím novým, neotřelým a zajímavým. Nejvíce se používají díky své protiskluznosti v okolí vnitřních nebo venkovních bazénů, na koupalištích, u příjezdových cest, na exteriérových či interiérových schodištích nebo ve vstupních halách. Jejich využití je ale velmi různorodé, proto se hodí i na balkony, terasy, střešní zahrady, dokonce i do kuchyní, obývacích pokojů či do koupelen. Směs, ze které se kamenné koberce vyrábí, obsahuje pryskyřici, tvrdidlo a kamínky, čímž je zaručena taková hustota, že směs nestéká, tudíž je možné ji použít i na stěny. Tím místnost získá naprosto unikátní a neotřelý vzhled.
Kamenný koberec využití
Využití kamenných koberců je velmi různorodé. Pokládku je možné realizovat jak v exteriéru, tak v interiéru. Zajímavé je také jejich využití k dekoračním účelům.
Exteriér
balkony, příjezdové cesty, terasy, lodžie, okolí bazénů, schody, jsou vhodné také pro střešní zahrady, chodníky, parky, koupaliště atp.
Interiér
vnitřní schodiště, haly, obývací pokoje, koupelny, okolí vnitřních bazénů apod.
Jak na to?
Pomocí vrtačky s míchadlem spojíme v nádobě pryskyřici a tvrdidlo (cca 3min). Ve druhé nádobě smícháme 1/2 plniva (kamínků) a 1/2 pojiva. Zpracováváme přibližně 2 minuty. Dosypeme zbytek surovin a opět cca 3 minuty mícháme. Pečlivé spojení všech složek kamenného koberce je nezbytné.
Směs naneseme na připravený podklad a rozpínáme ji pomocí hladítka. Stane-li se, že vzniknou mezery, včas je doplníme a opět uhladíme. Pokud si přejeme výšku podkladu větší než 2cm, vrstvíme směs postupně na sebe.
Zakončujeme buď postupným snižováním nebo ostrou hranou, kdy směs rozprostřeme až k desce, která je opatřena separací. Po zatuhnutí směsi a odstranění desky doplníme spáru, která vznikla po odejmutí desky. Případné nerovnosti na okrajích je možno obrousit smirkovým papírem či brusným kamenem. Po 24h je možno po kamenném koberci lehce chodit, ovšem plně použitelný je po 7 dnech za předpokladu, že tuhne při teplotách kolem 20°C.
UPOZORNĚNÍ!
Směs aplikujeme na podklad do 5-10 minut po rozmíchání! Při pozdějším nanesení hrozí riziko znehodnocení směsi vlivem samovolné exotermické reakce, což je stav, kdy se samovolně uvolňuje teplo
Výhody
- zdravotně nezávadné (neobsahuje rozpouštědla ani nonylfenol)
- možno pokládat na čerstvý beton již 5 dní po betonáži, rychlá realizace, vysoká odolnost a jednoduchá údržba, výsledek beze spár
- voděodolný, mrazuvzdorný, protiskluzový, tlumivý efekt (kročejový útlum)
- nestéká, směs lze použít i na stěny
Jak již bylo zmíněno, kamenné koberce jsou protiskluzové, což oceníme zejména v případě, že je použijeme v okolí bazénů nebo v koupelnách. Zaručí tak bezpečí celé naší rodiny, v případě použití na koupalištích jsou proti ukouznutí ochráněni všichni návštěvníci. Toto jistě ocení hlavně rodiče s malými dětmi, kteří se nemusí tolik strachovat o jejich bezpečnost. Kobercem protéká i voda, tudíž se na něm nehromadí ve formě kaluží (za předpokladu rovné profesionální pokládky).
Další neodmyslitelnou vlastností této podlahové krytiny je její jednoduchá údržba. Stačí o ni pečovat jako o jakoukoli jinou podlahu, a to vysáváním a vytíráním. Nejsou potřeba žádné speciální přípravky ani přístroje. Pokud má někdo v oblibě úklid pomocí parních mopů, může je používat i nadále, jelikož ani pára kamennému koberci neublíží. Není třeba se obávat ani zimního období, jelikož ja materiál mrazuvzdorný.