Na první pohled by se zdálo, že jednou postavené zdivo už nemůže nic ohrozit a že jeho funkce bude dlouhá léta nenarušená a spolehlivá. Bohužel v mnoha případech je opak pravdou, kdy zejména u starších nemovitostí se může časem objevit problém s průnikem vlhkosti.
Vlhkost jen u starších nemovitostí?
Často, však rozhodně ne pravidlem, se problém s průnikem vlhkosti týká starších objektů. Stavební techniky, dostupnost technologií či materiálů je poplatné své době. To platí i v případě stavby zdiva, kdy se lze setkat s chybějící hydroizolací, nekvalitní izolací či obecně nedostatečnou izolací.
Bohužel to platí občas i u novějších staveb. A to tam, kde se šetřilo na nesprávném místě, či nebyly dostatečné zkušenosti a znalosti při jejím aplikování.
Ať už je důvod či stáří objektu jakékoli, výsledek bývá podobný – průnik okolní vlhkosti do zdiva, narušení jeho struktury a až prostup do omítky na vnitřní straně.
Dodání hydroizolace
Že je se zdivem něco v nepořádku, lze odhalit buď měřením vlhkosti pomocí specializovaných měřičů, kterými disponují odborné a kvalitní firmy řešící sanační práce, nebo až vizuálně ve chvíli, kdy vlhkost prostoupí omítkou a začnou se na ní vytvářet fleky a plísně.
Řešením takové situace je dodání hydroizolace, která by v dalším prostupu zabránila. Sanační práce, například pomocí metody označující se jako injektáž zdiva, tuto situaci dokáží spolehlivě vyřešit. Principem je dodání specializované injektážní hmoty do struktur zdiva. Ta následně ve zdivu vyplní poškozené struktury a vytvoří tak odolnou bariéru zabraňující vlhkosti v prostupu.
Další metody ochrany zdiva
Existuje vícero metod hydroizolace zdiva. Jedná se o narážení plechů, podřezání pilou a podobně. Vždy záleží na okolnostech, rozsahu poškození, statice objektu, či umístění zdiva, kdy je nejprve zapotřebí provést odkop přilehlého terénu, aby byla zajištěna přístupnost.