Vodou by se plýtvat nemělo. Víme to všichni, ale realita mnohých domácností je úplně jiná. Pokud vám vždy faktura od vodáren pohne žlučí, možná je na čase, abyste se doma zasadili o pár efektivních úsporných opatření. Víte vůbec, jaké jsou vaše možnosti?
Kolik vody spotřebujete?
Bez vody by běžná domácnost prakticky okamžitě „padla“. Životodárnou tekutinu používáme na vaření, osobní hygienu, zálivku, praní prádla, čištění a často i na další věci. Ze statistik Pražských vodovodů a kanalizací vyplývá, že průměrná denní spotřeba na osobu (za rok 2021) činí cca 113 litrů vody. Rodina pak spotřebuje přibližně 432 litrů za den a přibližně dvě třetiny z celkové spotřeby připadají na koupelnu.
Pozor na úniky vody
Kapající kohoutek je prevít, může vás ročně připravit až o několik tisíc korun. Pokud neopravíte, protečou jím každodenně desítky litrů vody – úplně zbytečně. Mnohem horší je však protékající toaleta. V jejím případě vás mohou úniky vody za rok vyjít i na desítky tisíc korun. Ujistěte se proto, že u vás doma nic nekape a případné nedostatky obratem vyřešte.
Kudy vede cesta k nižší spotřebě?
Možných opatření, která se dají učinit v duchu nižší spotřeby vody, se nabízí víc než dost. Začněte třeba tím, že se budete méně koupat a častěji sprchovat. Ušetříte zhruba dvě třetiny vody a díky úsporné sprchové hlavici dalších 70 %. Za zmínku stojí také spořič vody na WC a perlátor na vodovodní baterii.
V kuchyni vám s úsporou vody pomůže myčka. Anebo jen přestaňte umývat nádobí pod tekoucím proudem. Napusťte si dřez a myjte talíře v něm. A samozřejmě neváhejte s pořízením důmyslných spořičů vody.
Mezi další zajímavé možnosti, jak ušetřit za vodné a stočné, patří využití přečištěné odpadní vody (tzn. vody, kterou přečistila domovní ČOV) a dešťovky zachycené v retenční nádrži.