Rekonstruujete nemovitost a dostali jste se k bodu, kdy je třeba začít řešit stav původních podlah? Vrzání starého dřeva či parket může být velmi nepříjemné, proto je třeba na tuto problematiku myslet a vhodný postup rekonstrukce si předem naplánovat. Samozřejmě nejideálnějším řešením je staré dřevo či parkety zlikvidovat a vytvořit kompletně novou podlahu. Jsou však situace, kdy toto není možné a musíme si tedy poradit i s podkladem v podobě staré původní podlahy. Na vše ovšem existuje řešení. Jak odhlučnit starou dřevěnou podlahu? Čtěte dále a zjistíte několik tipů, které vám mohou pomoci při rozhodování a vhodném materiálu a postupu.
Využití OSB desek
Na trhu jsou k dostání speciální OSB desky, které dokáží tlumit hluk. Při vhodné instalaci by proto mělo být vrzání či skřípání původní podlahy minimalizované. Naprosto ideální je pokládat desky ve dvou vrstvách tak, aby na sobě vrstvy ležely křížem a hluk byl skutečně izolovaný.
Použití akustických desek může být velice efektivní
Další možnou variantou je využití lisovaných akustických desek, ty jsou k dostání v různých tloušťkách, ideální mohou být ty okolo 5 cm. Na tyto lisované desky, jež jsou vyrobeny z polyuretanové pěny, se umístí vrstva OSB desek. Hluk se tímto krokem velmi zásadně eliminuje. Čím tlustší vrstva, tím je samozřejmě hluk méně znatelný. Následně je možné uskutečnit pokládku libovolné nášlapné vrstvy.
Levné a efektivní řešení? Hobra!
Jelikož nákup akustických desek nemusí být zrovna levnou záležitostí, existuje samozřejmě i levnější možnost. Naši předkové dříve hojně využívali hobru, můžeme se s ní setkat i ve starších nemovitostech, ale po letech již neplní svou funkci zřejmě tak, jak by měla. Dnešní hobry jsou samozřejmě moderní a odolné materiály, proto je možné je použít i k odhlučnění podlahy. Vhodné je zafixovat tyto desky k původní dřevěné podlaze tak, aby neměly šanci se pohybovat. Na hobru je možné pokládat buď další vrstvu podlahy nebo rovnou koberec či plovoucí podlahu.