Také vás tak fascinuje pohled na hvězdnou oblohu? Je to jistě zážitek, který chytne za srdce každého, ale v dnešní době už není ani zdaleka tak dostupný jako dřív. Trpíme totiž velkou mírou světelného znečištění, a tak je stále těžší nacházet místa, odkud je hvězdná obloha skutečně vidět. Bez nadsázky se dá říci, že tma se stává čím dál větším luxusem.
Vzhůru ke hvězdám
Kam tedy vyrazit pozorovat hvězdnou oblohu? A jaké vybavení se vám bude hodit? Jisté je, že bude třeba vyrazit z města do skutečné přírody. Ne každé místo je ale k pozorování stejně ideální. V Česku patří mezi nejtemnější místa například hřeben Gruň v Moravskoslezském kraji poblíž obce Staré Hamry. Díky minimálnímu osídlení a také čistému ovzduší je zde skutečně výjimečná viditelnost. Postačí vám obyčejné teleskopy na hvězdy a během krátké chvíle se můžete přesunout na mléčnou dráhu a objevovat krásu vesmírných těles. Toto místo je velmi populární mezi pozorovateli noční oblohy, takže se připravte, že sami zde rozhodně nebudete, ale to by vám zážitek nemělo nijak zkazit.
Ochrana tmy má smysl
Jelikož je tma skutečným pokladem nejen pro pozorovatele hvězd, snaží se ochránci přírody tato místa aktivně chránit. Například již v roce 2009 astronomové společně s ochránci přírody vyhlásili Jizerskou oblast tmavé oblohy. Rozkládá se na česko-polské hranici a u nás sahá od osady Jizerka po horu Smrk. Je to místo, kde se vám bude výborně hodit digitální noční vidění. Není zde skutečně vidět ani na krok, a to je právě to, co je na tomto místě tak jedinečné a vzácné.
Místní obce se aktivně snaží světelné znečištění snižovat, ale největším problémem jsou stále přesvícená velká obchodní centra, logistické areály a billboardy. Tmu má smysl chránit i s ohledem na naše zdraví. Vědci dokázali, že nedostatek tmy během spánku snižuje produkci melatoninu. Ten je přitom důležitý při prevenci rakoviny nebo Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.