Dřevo je v módě a skoro v každé domácnosti je dnes možné najít nábytek, který je vyrobený z tohoto materiálu. Výrobci si dnes už sice většinou dávají záležet na kvalitní povrchové úpravě, přesto je ale povinností každého majitele, aby o nábytek odpovídajícím způsobem pečoval. Jeho stav je totiž především jeho vizitkou!
Voda a nadměrné teplo dřevěnému nábytku nesvědčí
Pokud chce vlastník dřevěnému nábytku prodloužit jeho životnost, měl by vždy pamatovat na to, že mu nesvědčí přímý styk s vodou a teplem. Nadměrná vlhkost i vysoké teploty mohou mít devastující účinky na povrchovou úpravu nábytku, který se jejich působením velmi znehodnotí. Některý nábytek si budoucí majitel dlouho vybírá, než najde takový, který mu vyhovuje svojí barvou. Jestliže má být zachována, musí být chráněn před přímým slunečním světlem, které dokáže zapříčinit rychlé ztmavnutí i zblednutí.
Nábytek s povrchovou úpravou olejem si žádá větší péči
Značné odlišnosti lze najít v péči o nábytek, který byl vyrobený s povrchovou úpravou olejem, a o lakovaný nábytek. Prvně jmenovaný se doporučuje ošetřovat častěji. K hlubšímu ošetření se doporučují speciální prostředky na olejovaný nábytek, které sestávají z přísad vosku, jenž přispívá k uzavření povrchových pórů. Nabýt původní podobu pomůže dřevu užití přírodního oleje na dřevo.
Další pravidla péče o dřevěný nábytek
Čeho se při péči o dřevěný nábytek vyvarovat? K ošetřování se nedoporučuje užívat hadry a hadříky s dlouhými vlákny, když nadbytečná vlhkost je schopna proniknout do struktury dřeva. Na lakovaném nábytku nemají co dělat horká jídla a nápoje! Není problém sehnat dostatek svědků, kteří potvrdí, jak nevzhledné stopy jsou schopné na povrchu zanechat. K ošetření dřevěného nábytku nejsou vhodné ani kuchyňské čisticí prostředky, jež mohou zapříčinit zničení ochranné vrstvy a v jejím důsledku zničení nábytku.