Termokamery se v současnosti již používají velmi běžně pro noční vidění. Většinou je používají pro svou činnost lovci, ale není to podmínkou. Stejně dobře tyto přístroje mohou využít také milovníci přírody, policisté nebo vojáci. Jak tento přístroje funguje a jaké v sobě skrývá pozitiva a negativa? Na tohle vše se dnes podíváme.
Jak funguje noční vidění?
Základní princip pro fungování tohoto přístroje je velmi podobný fungování digitální kamery. Rozdíl je v tom, že termokamery zachycují obraz v elektromagnetickém pásmu střední infračervené hladiny. Díky tomu nevidíme klasický obraz, ale tepelnou stopu osoby nebo zvířete. Tuto energii vydává každý z nás a na obraze se objevuje v červené barvě. Termovize pracuje se dvěma barvami pro zaznamenání živého jedince:
- červená (její stupnice podle toho, jak je tvor blízko),
- bílá.
Výhody termovize
Největší výhoda tohoto přístroj spočívá v tom, že nepotřebuje žádné přirozené ani umělé světlo. Můžete ho používat v naprosté temnotě a stále získáte velmi dobrý přehled o tom, kdo se nachází ve vašem okolí a jak je daleko. Zvolit termovizi Hikmicro nebude nikdy chyba. V případě klasického nočního vidění budete mít problém s umělým osvětlením nebo reflektory auta.
V případě termovize tento problém mít nebudete. Pořízení termovize Pard rozliší i nejlepší teplotní rozdíly a nebudete mít problém, abyste viděli osoby nebo zvířata skrz déšť, sníh nebo mlhu. Existují navíc nejrůznější modely, které lze připevnit na pušku, ale také si ji můžete pořídit ve formě dalekohledu, který vám při sledování zvěře ve tmě hodně pomůže.
Nevýhody termovize
Každý produkt má své nevýhody. Většina zařízení dokáže pracovat jen 3-6 hodin, což pro vás možná nebude dostatečné. Pro policisty nebo vojáky může být nevýhodou, že si termokamera neporadí se skleněnými povrchy, jako jsou okna. A nepočítejte ani s tím, že uvidíte skrz zeď. Jde o kameru. Možná jste to viděli ve filmu, ale v praxi je to nesmysl.
Zdroj obrázku: Raimundo79 / Shutterstock.com